CERTYFIKATY ENERGETYCZNE


Świadectwo energetyczne = Certyfikat energetyczny

To zbiór wyliczonych wskaźników energetycznych budynku, dotyczących zapotrzebowania obiektu na nieodnawialną energię pierwotną (do celów ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia), przedstawiony w określonej formie graficznej, na podstawie obliczeń wykonanych zgodnie z metodologią. Zapotrzebowanie na energię wynika z przeznaczenia i standardu energetycznego budynku oraz jakości jego systemów instalacyjnych. Dokument ważny jest przez 10 lat.

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej wynika z Dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego, Ustawy Prawo Budowlane oraz stosownych rozporządzeń Ministra Infrastruktury.

Wprowadzenie świadectw energetycznych ma na celu promowanie budownictwa efektywnego energetycznie oraz szerzenie świadomości społecznej w zakresie oszczędzania energii.

Obowiązek sporządzania świadectw dotyczy obiektów nowo wybudowanych i oddawanych do użytkowania, budynków i lokali sprzedawanych lub wynajmowanych oraz tych, w których w wyniku remontu lub przebudowy zmieniła się charakterystyka energetyczna.

Certyfikację energetyczną budynków wykonuje się w oparciu o jego projekt budowlany lub jego inwentaryzację oraz dane zdobyte podczas wizji lokalnej.

Certyfikaty sporządza uprawniony specjalista, nie związany z ocenianym obiektem (nie może być to inwestor, projektant, konstruktor).

Prawo przewiduje wyjątki dla obiektów, dla których nie sporządza się świadectwa energetycznego (m.in. obiekty kultu religijnego, zabytkowe, służące gospodarce rolnej, wykorzystywane krócej niż 4 miesiące w roku, o powierzchni mniejszej niż 50 m2).