Studio Ochrony Środowiska Natura Sp. z o.o. opracowuje dokumentacje i operaty ochrony powietrza niezbędne dla uzyskania pozwoleń i decyzji z zakresu ochrony środowiska.
Na podstawie ustawy - prawo ochrony środowiska eksploatacja instalacji powodująca wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza jest dozwolona po uzyskaniu pozwolenia, dla przedsięwzięć, dla których jest ono wymagane.
Instalacje, które nie wymagają pozwolenia podlegają wymogowi zgłoszenia.
Pozwolenie wydaje się na wniosek prowadzącego instalację, na czas oznaczony - nie dłuższy niż 10 lat.
Dokumentacja dotycząca pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do środowiska zawiera:
- dokładną charakterystykę źródeł emisji zanieczyszczeń,
- określenie rodzajów i ilości zanieczyszczeń w g/s, kg/h i Mg/rok jakie są odprowadzane do atmosfery z poszczególnych źródeł,
- określenie maksymalnych stężeń zanieczyszczeń,
- określenie częstości przekraczania wartości odniesienia lub dopuszczalnego poziomu substancji w powietrzu obliczonych ze stężeń poszczególnych substancji odniesionych do 1 godziny, występujących w roku kalendarzowym, a także stężeń średnich, uwzględniając tło zanieczyszczeń atmosfery i okoliczne warunki fizjograficzne,
- określenie emisji dopuszczalnych poszczególnych zanieczyszczeń dla każdego źródła oraz wniosków i wytycznych mających na celu ochronę higieny powietrza atmosferycznego w rejonie obiektu.
W oparciu o przeprowadzone pomiary emisji oraz założenia technologiczne podane przez użytkownika instalacji, oblicza się wielkość emisji zanieczyszczeń z poszczególnych źródeł, a następnie przeprowadza się obliczenia rozprzestrzeniania się tych zanieczyszczeń w środowisku zewnętrznym, określając wpływ emisji na stan higieny atmosfery.
Na podstawie przeprowadzonych obliczeń wykazuje się, czy stężenia wszystkich rozpatrywanych zanieczyszczeń emitowanych z obiektu w czasie jego normalnej eksploatacji mieszczą się w dopuszczalnych normach.
Akustyka i ochrona przed hałasem
Studio Ochrony Środowiska Natura Sp. z o.o. opracowuje dokumentacje i operaty ochrony przed hałasem niezbędne dla uzyskania pozwoleń i decyzji z zakresu ochrony środowiska.
Ochrona przed hałasem obejmuje kompleksową realizację różnorodnych zadań, w tym:
- Zabezpieczenia akustyczne / przed hałasem, wyciszenia, wygłuszenia, ekrany akustyczne.
- Ekspertyzy, operaty, analizy, prognozy, mapy
- Pozwolenia na emitowanie hałasu do środowiska – pełna obsługa podmiotów w zakresie uzyskania pozwoleń emisyjnych, w tym sporządzenie wniosku, opracowanie operatu ochrony przed hałasem, pomiary i analizy, koncepcje obniżenia emisji w granicach poziomów dopuszczalnych
- Pomiary hałasu i inne badania akustyczne – projektowanie i wykonawstwo badań i pomiarów zgodnie z wymogami prawa i normami branżowymi.
Warunki finansowe i termin opracowania dokumentacji ustalane są indywidualnie w zależności od zakresu prac. W zakres oferty wchodzą również uzgodnienia z urzędami.